Etablerad frisörsalong med attraktivt cityläge i Lund

PRIS: 675 000 SEK

Café/bistro med attraktivt läge i charmiga gamla staden i Malmö

Nu har ni chansen att ta över en välskött frisörsalong i ett av Lunds bästa lägen i city med stor kundtrafik. Salongen har drivits framgångsrikt av samma ägare i 37 år i den här trevliga miljön som uppskattas av både kunder och personal.

Används ej

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Fakta

  • Objekt: Hercules Hår
  • Area: 111 kvm (salongsdel 84 kvm + övriga ytor 27 kvm)
  • Hyra: 49 157 kr/månad (exkl. moms)
  • Omsättning 2024: 2,9 Mkr
  • Hyresavtal: 3 år löpande, 6 mån uppsägning
  • Antal frisörplatser: 7 frisörstolar och 2 schamponering.

Salongen är smakfullt inredd med öppen planlösning, högt i tak med stora fönster och här finns en välkomnande väntplats för kunderna. Man har även separat del med tvättrum (tvättmaskin & torktumlare) och för färgblandning samt personalrum och toalett. Man har även ett brett sortiment av hårvårdsprodukter till försäljning.

Salongen har starkt och inarbetat varumärke med 3 anställda frisörer med stor erfarenhet och kunskap i branschen. Man är ansluten till Boka direkt och har även drop in kunder. Möjlighet finns att utöka med f ler frisörer och kanske ge plats för andra typer av skönhetsvård.

Det är enkelt för en ny ägare att forma verksamheten efter egna idéer utan större kostnader. Det attraktiva cityläget och jämna kundflödet ger goda möjligheter till fortsatt utveckling.

Hyresavtalet överlåtes och ny ägare ska godkännas av hyresvärden/styrelsen i Bostadsrättsföreningen.

Ägaren säljer på grund av önskan att trappa ner efter många år i branschen. Hon behåller aktiebolaget och säljer salongens goodwill och tillgångar via inkråmsaffär. Inarbetade verksamhetsnamnet Hercules Hår kan överlåtas. Ägaren kan stötta ny ägare vid en övergång för att säkerställa en smidig fortsättning.

Tillträde: Snarast möjligt eller efter överenskommelse.
Varulagret ingår inte i priset och inventeras vid tidpunkt för tillträde och betalas separat.

Det här är en unik möjlighet att ta över en lönsam och inarbetad salong med starkt rykte och stabil ekonomi. Kontakta ansvarig företagsförmedlare om du har frågor eller vill boka en tid för visning. Vi finns här för att hjälpa dig genom hela processen!

Ansvarig företagsförmedlare
Anneli Leijala
Telefon: 0768 93 13 21
info@aleijalaformedling.se

FÖRSTA BILD